preload img

Loading...

آندوسكوپي

آندوسکوپی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

بدن از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که بسیاری از آنها از بیرون قابل مشاهده نیستند اما حتی این بخش‌های غیرقابل مشاهده هم مثل اعضای سطحی بدن دچار بیماری‌های مختلف می‌شوند و در این مواقع باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند. با توجه به این که این اعضای داخلی به راحتی برای معاینه در دسترس قرار ندارند، باید از روش های دیگری برای معاینه و آزمایش آنها استفاده کرد. در واقع آندوسکوپی تکنیکی است که پزشک به کمک آن می تواند قسمت درونی دستگاه گوارش را مشاهده کند. در آندوسکوپی قسمت فوقانی دستگاه گوارش، پزشک به کمک دوربینی که در انتهای یک آندوسکوپ (لوله باریک و قابل انعطاف) قرار دارد می تواند مری، معده و قسمت ابتدایی روده باریک (دئودنوم) را در مانیتور مشاهده کند و در صورت لزوم نمونه برداری انجام شود.

آندوسکوپی برای چه کسانی انجام می شود؟

انجام آندوسکوپی دقیق‌ترین و مفیدترین راه برای بررسی علل مختلف بیماریهای دستگاه گوارش فوقانی شامل مری - معده و اثنی عشر می‌باشد. این آزمایش، بهترین راه تشخیص زخم‌ ها التهابها و سرطان مری و معده و اثنی عشر می باشدو همچنین یکی از راههای مطمئن برای تشخیص عفونت هلیکوباکترپیلوری می باشد. که برای بررسی ان یک نمونه از معده گرفته شده و داخل یک شیشه کوچک که محتوی مایع زرد رنگ است انداخته میشود .در صورت قرمز رنگ شدن مایع دلیل مثبت بودن تست می باشد و نشان میدهد که فرد دارای عفونت هلیکوباکتر می باشد

هلیکو باکتر چیست و جه اهمیتی دارد ؟

یک نوع الودگی میکروبی در معده هست که خیلی اوقات هیچ اسیبی نمی رساند و ضرری ندارد ولی گاهی می تواند منجر به اسیب مخاطی معده شامل التهاب و زخم و حتی سرطان بخصوصو در افرادی که استعداد فامیلی دارند گردد

درمان هلیکوباکتر پیلوری:

با توجه به مقاوم بودن این میکروب مصرف همزمان چند انتی بیوتیک با هم برای 10 تا 14 روز لازم می باشد .

فرد چه مدت در بخش آندوسکوپی می ماند؟

این بستگی به مدت زمان لازم برای عمل (حدود 20دقیقه)و مدت زمانی که طول می کشد تا شخص هوشیار شود دارد(حدود 15دقیقه).به طور کلی باید حدود 2 ساعت زمان را در نظر گرفته شود و وقت فرد و همراهش تنظیم شود تا دچار مشکل نشوند.

در حین انجام آندوسکوپی چه اتفاقی می افتد؟

در طی انجام آندوسکوپی یک پزشک متخصص و یک پرستار دوره دیده تا پایان کار در کنار شخص خواهند بود. به منظور انجام آندوسکوپی قسمت فوقانی دستگاه گوارش، از فرد خواسته می شود که اگر عینک و یا دندان مصنوعی دارد در بیاورد. یک قطعه کوچک محافظ در بین دندانهایش قرار داده می شود. این کار باعث می شود که دندانهایش آسیب نبیند و نیز به دستگاه آندوسکوپ صدمه وارد نشود. پرستار از فرد می خواهد که به سمت چپ بدن خود دراز بکشد سپس داروی خواب آور تزریق می شود. ضربان قلب، نبض و فشار خون شخص، در حین انجام کار پایش می شود. در حالی که فرد حالت خواب آلود دارد آندوسکوپ از طریق دهان وارد مجرای گوارشش می شود. به منظور بررسی بهتر دستگاه گوارش، مقدار کمی هوا به درون آن وارد می شود و مری و معده، مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. در صورت لزوم نمونه ای از بافت مورد نظر گرفته خواهد شد.

پس از انجام آندوسکوپی چه اتفاقی خواهد افتاد؟

بیمار به بخش آورده خواهد شد. یک پرستار تا زمانی که اثر داروهای خواب آور از بین برود در کنارش خواهد ماند. با توجه به سبک بودن داروهای بیهوشی استفاده شده در زمان انجام آندوسکوپی بیمار پس از حدود 10دقیقه هوشیاری کامل خود را بدست می آورد. ولی به دلیل اثر داروهای بی هوشی، فرد تا پایان روز حالت گیجی خواهد داشت بنابراین توصیه می شود که بیمار حتما یک نفر همراه داشته باشد. در صورت داشتن نمونه از بافت (بیوپسی)، از همراه بیمار خواسته می شود تا نمونه را به بخش پاتولوژی تحویل دهد.

بیمار، تا 12 ساعت پس از دریافت داروهای بیهوشی نباید:

• رانندگی کند
• مراقبت از فردی دیگر (کودک، سالمند) را به عهده دار نشود
• هیچ برگه قانونی را امضا نکند
• الکل مصرف نکند
اثر داروهای بیهوشی معمولا پس از 1 ساعت از بین می رود اما اگر فرد هم چنان احساس خواب آلودگی داشت، مدت بیشتری استراحت کرده و از رانندگی بپرهیزد . .

تذکرات مهم:

1. در صورت مصرف قرص آسپرین، وارفارین و یا سایر داروهای ضد انعقاد خون، حتما در زمان تعیین وقت، همکاران ما را مطلع نمایید تا راهنمایی لازم را دریافت کنید.
2. در صورتی که فرد مبتلا به بیماری قند (دیابت) است در زمان تعیین وقت، باید اطلاع دهد تا راهنمایی لازم را دریافت نماید.
3. اگر بیمار، مبتلا به بیماری هایی همچون هپاتیت یا ایدز است، باید حتما پیش از انجام آندوسکوپی این موارد را به پزشک خود اطلاع دهد؛ چرا که پزشکان به منظور پیشگیری از انتقال این بیماری‌ها از یک فرد به فرد دیگر، برای مبتلایان به این بیماری ها از آندوسکوپ‌های مخصوص استفاده می‌کنند.
4. در صورت ابتلا به هرگونه بیماری قلبی داشتن مجوز از پزشک معالج قلب ضروری می باشد.
5. اگر بیمار، به هر دلیل، دارویی مصرف می کند پزشک و پرستار را در جریان بگذارید.
6. دقت داشته باشید که وقت اعلام شده به بیمار فقط زمان حضور شما در کلینیک میباشد و نوبت و انجام عمل بسته به طولانی شدن زمان عمل بیماران و با توجه به نظر پزشک و شلوغی مرکز تنظیم خواهد شد. خواهشمند است در هنگام حضور در مرکز صبور باشید.بنابراین توصیه می شود بیمار و همراهش وقت خود را از قبل تنظیم نمایند.
7. پس از انجام آندوسکوپی، اگر بیمار دچار هر مشکلی نظیر خونریزی، درد بیش از حد، تهوع و استفراغ یا تب شد، هر چه سریع‌تر مساله را با پزشک خود در میان بگذارد.

برای اطلاع از نحوی آمادگی آندوسکوپی کلیک کنید.

ERCP
فیبرواسکن کبد
کپسول آندوسکوپی
کولونوسکوپی
آندوسکوپی
سلیاک

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>