preload img

Loading...

آمادگی قبل از کلونوسکوپی

چگونه روده ها را برای انجام کولونوسکوپی آماده کنیم؟

روده بزرگ بایستی کاملا از مدفوع و مایعات پاک شود تا دید کافی جهت بررسی پوشش داخلی کولون و رکتوم وجود داشته باشد. بدین منظور مصرف دارو و اجرای دستورالعمل خاصی مورد نیاز است. در صورت عدم اجرای دقیق این دستورالعمل ممکن است کولونوسکوپی شما قابل انجام نباشد. چنانچه در حین مصرف ملین ها دچار بی حالی یا استفراغ شدید لطفا با ما تماس بگیرید.

داروها – ۵ بسته پودر پیدرولاکس + ۶ عدد قرص بیزاکودیل

دستورالعمل آمادگی

کولونوسکوپی در صبح:

روز قبل مراجعه با پودر پیدولاکس :

بین ساعت ۸ تا ۹ روز قبل صبحانه سبک شامل یک قطعه سینه مرغ پخته شده به همراه ۲ عدد قرص بیزاکودیل میل کنید.. از صبح روز قبل از انجام کولونوسکوپی فقط مایعات زلال و صاف شده به مقدار ۸ تا ۱۰ لیوان(مثل آب، چای، سون آپ و شربت آبلیمو) بدون شیر و لبنیات میل کنید. از این پس تا زمان انجام کار هیچگونه غذای جامد نخورید. ۳ بسته پودر پیدرولاکس را در ۳ لیتر آب حل کنید(تقریبا معادل ۱۲ تا ۱۳ لیوان پر می باشد) و از حدود ۱۱ ظهر هر ۱۵ دقیقه ۱ لیوان از این محلول میل نمائید.ساعت ۱۴ بعد از ظهر دو عدد قرص بیزاکودیل بخورید. پس از اتمام محلول پیدرولاکس هرچه مایل بودید مایعات زلال و شفاف مثل آب/ آب قند/ چای شیرین/ چای عسل/ آب میوه کاملا صاف شده/ آب یخ یا سوپ کاملا صاف شده میل کنید. تاکید می کنیم هیچگونه مواد خوراکی جامد نخورید.می توان بعد از مصرف ۸ لیوان از محلول ۴ ساعت فاصله داد و بقیه محلول را مصرف کنید .

روز قبل مراجعه با پودر سولفات منیزیوم :

هر بسته پودر را در یک لیوان اب خل کرده ساعت ۱۰صبح روز قبل و یک بسته پودر در ساعت ۳بعد از ظهر و یک بسته شب ساعت ۸ میل کنید هر نوبت بعد از حوردن لیوان معلول پودر دو عدد قرص بیسا کودیل میل کنید. از زمان شروع مصرف پودرها نباید مواد خوراکی جامد یا جویدنی خورده شود .

کولونوسکوپی در عصر: روز قبل مراجعه با پودر پیدرو لاکس :

بین ساعت ۱۲ تا ۱۳ روز قبل نهار سبک شامل یک قطعه سینه مرغ پخته شده به همراه ۲ عدد قرص بیزاکودیل میل کنید.. از بعد از ظهر روز قبل از انجام کولونوسکوپی فقط مایعات زلال و صاف شده به مقدار ۸ تا ۱۰ لیوان(مثل آب، چای، سون آپ و شربت آبلیمو) بدون شیر و لبنیات میل کنید. از این پس تا زمان انجام کار هیچگونه غذای جامد نخورید. ۳ بسته پودر پیدرولاکس را در ۳ لیتر آب حل کنید(تقریبا معادل ۱۲ تا ۱۳ لیوان پر می باشد) و از حدود ۳ بعداز ظهر هر ۱۵ دقیقه ۱ لیوان از این محلول میل نمائید.ساعت ۶ بعد از ظهر دو عدد قرص بیزاکودیل بخورید. پس از اتمام محلول پیدرولاکس هرچه مایل بودید مایعات زلال و شفاف مثل آب/ آب قند/ چای شیرین/ چای عسل/ آب میوه کاملا صاف شده/ آب یخ یا سوپ کاملا صاف شده میل کنید. تاکید می کنیم هیچگونه مواد خوراکی جامد نخورید.می توان بعد از مصرف ۸ لیوان از محلول ۴ ساعت فاصله داد و بقیه محلول را مصرف کنید .

روز قبل با پودر سولفات منیزیوم :

هر بسته پودر را در یک لیوان اب خل کرده ساعت ۲ بعد از ظهر و یک بسته ساعت ۸ شب و یک بسته صبخ روز بعد ساعت ۶ صبخ میل کنید هر نوبت بعد از حوردن لیوان معلول پودر دو عدد قرص بیسا کودیل میل کنید . از زمان شروع مصرف پودرها نباید مواد خوراکی جامد یا جویدنی خورده شود .

روز کولونوسکوپی:

ساعت ۶ صبح روز انجام کار ۲ عدد قرص بیزاکودیل بخورید. تا زمان انجام کار هیچ چیز میل نکنید و کاملا ناشتا باشید.

تذکرات مهم:

۱٫ در صورت مصرف قرص آسپرین، وارفارین و یا سایر داروهای ضد انعقادی حتما در زمان تعیین وقت اطلاع دهید تا راهنمایی لازم را دریافت کنید.
۲٫ در صورتی که مبتلا به بیماری قند(دیابت) هستید در زمان تعیین وقت اطلاع دهید تا راهنمایی لازم را دریافت کنید.
۳٫ در صورتی که به بیماری‌هایی مثل هپاتیت یا ایدز مبتلا هستید، حتما پیش از انجام کولونوسکوپی این موارد را به پزشک خود اطلاع دهید؛ چرا که پزشکان به منظور پیشگیری از انتقال این بیماری‌ها از یک فرد به فرد دیگر، برای مبتلایان به این بیماری ها از اندوسکوپ‌های مخصوص این بیماران استفاده می‌کنند.
۴٫ در صورت ابتلا به هرگونه بیماری قلبی داشتن مجوز از پزشک معالج قلب ضروری می باشد.
۵٫ اگر به هر دلیلی دارویی مصرف می کنید پزشک و پرستار را در جریان بگذارید.
۶٫ دقت داشته باشید که وقت اعلام شده به بیمار فقط زمان حضور شما در کلینیک می باشد و نوبت و انجام عمل بسته به طولانی شدن زمان عمل بیماران و با توجه به نظر پزشک و شلوغی مرکز تنظیم خواهد شد. خواهشمند است در هنگام حضور در مرکز صبور باشید.بنابراین توصیه می شود بیمار و همراهش وقت خود را از قبل تنظیم نمایند.